pondělí 1. března 2010

The department of nothing

Colin Firth: Oddělení nic

"Podle mě je to takhle: každý je vlastně cvok. Jakkoli se nám každý zdá normální, v hloubi svého nitra je ve skutečnosti magor, každičký člověk na světě. Celý život se musíme učit, jak nevypadat jako magoři před druhými, kteří jsou taky magoři. V hloubi duše si musíme vlastním jazykem - mluvíme jazykem bláznů, který nepromlouvá naším hlasem, ale co já vím? Třeba dost hlasitě křičí. Chci říct, že se prostě všichni rodíme jako cvoci. Když si vybavíte, jak se chovají mimina - vlastně s tím nikdy nepřestaneme. Každý z nás chce hlasitě křičet a všechno si vzít bez ptaní a pak to rozbít, jenomže to nesmí. Takže v sobě musíme mít jakési zařízení, něco jako protimagorózní překladač, který všechny naše magořiny překládá do normálního jazyka - a musíme se ho naučit používat a musí nám náležitě fungovat - jinak každý hned přijde na to, že jsme cvoci.
Jako babička."

V posledí době jsem si oblíbila povídkové knihy. Přijde mi mnohem těžší napsat dobrou povídku než celou knihu. Samozřejmě, že psaní knihy také není žádná sranda. Nicméně povídka vám dává relativně malý prostor pro seznámení, zápletku a celé vyústění. Musíte si dobře rozmyslet, které informace do povídky zahrnout a které jsou pro čtenáře nedůležité(i když vy jim přikládáte velkou váhu).

Rozhovory s andělem setavil, napsal úvod a ještě povídku Prsoježíš Nick Hornby. Dalších 11 povídek se skvěle zhostilo 11 nejrůznějších autorů, například Helen Fieldingová(napsala Bridget Jonesovou), Robert Harris(švagr Hornbyho, jeho román Otčina se filmoval v Praze), Colin Firth(herec, kterého zná s snad každý - právě ukázka, která mě nejvíc oslovila je z jeho povídky:), Zadie Smith a další...

Kniha vznikla na pomoc britské organizaci TreeHouse, která pomáhá dětem a lidem postiženým autismem(k nimž patří i dítě Nicka Hornbyho).
Takže nejenom, že si skvěle počtete, část peněz ze zakoupení knihy putuje právě k této organizaci :)

3 komentáře:

  1. Tak nížka vypadá zajímavě. Nejspíš se ji budu pokoušet sehnat.:)

    OdpovědětVymazat
  2. Jak už řekla slečna nademnou, vypadá opravdu zajímavě a nejenom vypadá určitě :)
    Určitě jí seženu a přečtu. Díky za tip :)

    OdpovědětVymazat
  3. Téda, Colin Firth jako spisovatel? To zní moc zajímavě :) Nevíš, jestli je to jenom jeho "bokova" či má nějaké vyšší literární ambice? Minimálně v Lásce nebeské mu to jako spisovateli slušelo :).
    Jinak bych trochu polemizovala s tím, jestli je těžší psát povídku než román. V povídce musí autor nacvičit zkratku a pointy, ale když píše román, musí si mnohem víc hlídat logiku děje a taky pak dotáhnout všechky příběhy do konce. Já mám ráda jak povídky, tak romány,hlavně když je to zajímavě napsané :). Ale román má něco, co povídka nikdy nemůže nabídnout - celý propracovaný svět, do kterého povídka stihne čtenáře sotva uvést. No, to jsem se zase rozkecala xD

    OdpovědětVymazat